Jakub Jakubczak oparty o barierkę na holu Biblioteki Głównej Jakub Jakubczak oparty o barierkę na holu Biblioteki Głównej

Jakub Jakubczak: Sztuka wzbogaca moje życie, nadaje mu sens.

Czymże byłoby życie bez sztuki? I czym jest sztuka? Jak to napisał kiedyś Stephen King w jednym ze swoich dzieł: „Sztuka to magia, bez dwóch zdań, ale źródłem wszystkich dzieł sztuki, nawet tych najbardziej dziwacznych, jest szara codzienność.” Jakub Jakubczak, student I roku kulturoznawstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, na co dzień pracuje w teatrze, w wolnych chwilach występuje na wydarzeniu zwanym Tupot Poetycki. Studia, jak sam zaznacza, łączą jego życie w całość i powodują, że kontakt ze sztuką jest stały.

Jakub Jakubczak na tle wnętrz biblioteki głównej

Wspominałeś, że grasz w teatrze. Powiesz nam coś więcej?

Tak, jestem aktorem w teatrze objazdowym. Jest to teatr edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Wystawiamy „Dziady”, „Chłopców z Placu Broni” oraz „Bardzo mądre bajki”. Cieszę się, że mam okazje pracować w takim miejscu, nabierać doświadczenia i uczyć się aktorstwa od utalentowanych ludzi.

Czy zawsze wiedziałeś, że połączysz z tym swoją przyszłość?

Tak, kocham się pokazywać. Uwielbiam, kiedy mogę sprawić ludziom przyjemność swoim występem. Wzbudzić w nich jakieś emocje i skłonić do refleksji. Dlatego właśnie wybrałem ten zawód.

To muszą być wspaniałe doświadczenia. W jaki sposób studia na kulturoznawstwie pomagają Ci w pracy zawodowej?

Zgłębiają moje artystyczne podejście do życia, moją pasję, to co robię i czym się zajmuję. Jestem w stanie więcej dowiedzieć się o tym, co mnie interesuje – sztuka, świat, umysł. Studia pozwalają mi zgłębić moją dotychczasową paletę wiedzy. Bo aby coś tworzyć, trzeba znać to, co zostało stworzone.

A czy studia nie stanowią przeszkody w Twoich wyjazdach?

Ależ skąd! Poprzez możliwość złożenia wniosku o indywidualną organizację studiów jestem w stanie to wszystko połączyć i sprawnie działać na dwóch płaszczyznach.

Cieszymy się, że odnalazłeś drogę dla siebie. Widać, że kochasz to co robisz.

Tak, kocham. Sztuka wzbogaca moje życie i nadaje mu sens. Dzięki temu rosnę. Jednak aktorstwo to nie jedyne moje zainteresowanie. Interesuję się również muzyką, filmoznawstwem, teatrologią, pisarstwem, fotografią, grami i modelingiem.

A możemy jeszcze gdzieś, poza teatrem, zapoznać się z Twoją twórczością?

Jasne, polecam Tupot Poetycki. To wydarzenie, które odbywa się co miesiąc w „Mózgu”. Występuję tam ja, jak i wiele moich znajomych. Piszący przychodzą skonfrontować swoje teksty z publicznością, publiczność przychodzi im kibicować, wysłuchać i ocenić. Genialna zabawa i jeszcze lepsza atmosfera.

Z pewnością się wybierzemy. Dziękujemy i życzymy wielu sukcesów.

UKW - miejsce dla ludzi z pasją!

Rekrutacja UKW